Schengen Biometrik Fotoğraf Standartları

- Örnek Fotoğraf -

Schengen ülkeleri vize başvurusu için istenilen biometrik fotoğraflar 35mm genişliğinde, 45mm yüksekliğinde olmalıdır.
Fotoğrafınızı ŞipŞak Vesikalık'a yüklerken özel olarak hazırladığımız kırpma sistemi sayesinde doğru ölçüyü ayarlayabileceksiniz.

- Minimum ve maksimum yüz yüksekliği -

Fotoğrafta yüz yüksekliği minimum 32mm, maksimum 36mm olmalıdır.
Fotoğrafınızı ŞipŞak Vesikalık'a yüklerken özel olarak hazırladığımız kırpma sistemi sayesinde yüzünüzü doğru ölçüde ayarlayabileceksiniz.

- Fotoğraf biçimi -

Yüzün fotoğraf üzerinde tam ortalanmış olması gerekmektedir. Saçların başladığı bölgeden, çene ucuna kadar, sağ, sol bütün yüz hatları tamamen görünür olmalıdır. Yüz kısmının yüksekliği fotoğrafın yüzde 70i ila 80ini kaplamalıdır.

- Keskinlik ve kontrast -

Fotoğrafta yüz keskin olmalı, fotoğraf kontrastı ve netliği iyi olmalıdır.

- Aydınlatma -

Işık yüze eşit ölçüde dağıtılmalıdır. Fotoğraf üzerinde refleksiyon ve gölgeler olmamalıdır. Ayrıca gözler kırmızı çıkmamalıdır. ŞipŞak Vesikalık fotoğraflarınızı bastırmadan önce yüzdeki ışık farklılıklarını ve kırmızı gözleri düzeltmektedir.

- Arka Fon -

Arka fon tek renk, açık, desensiz (tercihen nötür gri tonda yada beyaz) olmalı. Yüze ve saçlara iyi bir kontrast oluşturmalı. Açık renk saçlarda mümkünse orta tonda bir gri, koyu renk saçlarda açık gri arka fon olmalı. Resim üzerinde sadece kişinin kendisi görülmeli,(başka kişiler veya objeler resimde yer almamalı, özellikle küçük çocuklarda dikkat edilmeli.) Arka fonda gölgeler oluşmamalı, buna uygun olmayan fotoğraflar kabul edilmez. Küçük çocuk fotoğraflarını çocuğu yere yatırarak çekmenizi işinizi kolaylaştırabilir. ŞipŞak Vesikalık fotoğraflarınızı bastırmadan önce düzenleyerek arka fonu beyaz yapıp, gölgeleri gidermektedir.

- Fotoğraf Kalitesi -

Resim yüksek kaliteli kağıt üzerine basılmalı ve asgari 600 dpi de çekilmeli (leke ve bükülmeler olmamalı). Resim üzerinde renkler nötür olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalı.

- Kafa Hizası ve Yüz İfadesi -

Başın öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük (yarı profil) olması kabul edilmez. Kişi nötür bir yüz ifadesi ile ağzı kapalı olarak resmi çekilmelidir.

- Gözler ve Bakılan Nokta -

Gözler açık, iyi görünür şekilde olmalı. Gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesi ile kapatılmamalı ve doğrudan kameraya bakarken resmi çekilmelidir.

- Gözlük Kullanımı -

Gözler açık ve net bir şekilde görünüyor olmalı (gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü olmamalı). Gözlük camının kenarı veya çerçeve göz önüne gelmemeli.

- Baş Örtüsü Kullanımı -

Baş örtülü fotoğraflar genellikle kabul edilmemektedir. Dini sebeplerden dolayı münferit olarak istisnalara izin verilmektedir. Bu durumda yüz, çene ucundan alına kadar görünür olmalı. Yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalı.

- Kaynak -

Yukarıda bahsedilen schengen vize biometrik fotoğraf standartları Schengen üyesi Polonya dışişleri bakanlığından elde değilmiştir.
https://www.msz.gov.pl/resource/f3cf2121-72f2-4263-97ba-8f88c6d78b1f:JCR

- Schengen Ülkeleri Listesi -

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.