Özel Güvelik Görevlilerinin Kimlikleri İçin Gereken Biyometrik Fotoğraf

Türkiye genelinde özel güvenlik görevlilerinin kimlik kartlarında biyometrik fotoğraf kullanılmaya başlandı.

Özel güvenlik görevlilerinin kimliklerini yenilerken ve yeni başvuracak olanların biyometrik fotoğraf getirmeleri şart koşulmaktadır. Özel güvenlik görevlileri için gerekli biyometrik fotoğrafın ölçüsü 5×6 santimetre ölçülerinde olmalıdır.

Ayrıca fotoğraf 6 aydan eski olmamalı, sakalsız, açık renk giysi veya üniforma ile çekilmelidir.

Özel güvenlik görevlisi kimlikleri için gerekli biyometrik fotoğraflarınızı akıllı telefonunuz ile çekerek sipsakvesikalik.com üzerinden kolayca ve güvenli bir şekilde sipariş verebilirsiniz.

Kamera Ayarlarında Gördüğümüz HDR nedir?

Akıllı telefonlarda bulunan HDR (High Dynamic Range), en az 3 adet aynı kadraja ait fakat farklı pozlanmış (farklı ışık odağı kullanılmış) fotoğrafın geliştirilen yazılımlar ile karanlık ve aydınlık yerlerinin göze hitap eden yerlerinin birleştirilmesi ile dördüncü bir fotoğraf elde etmemizi sağlar.

Fotoğraf çekerken ışığı ayarlamak için kamerayı oynattığımızda veya iPhone’larda karanlık yeri tıklayarak bu ayarı vermeye çalıştığımızda bazı yerlerin ışıkla çok parlak, bazı yerlerin ise karanlıkta kaldığını hepimiz farketmişizdir. İşte HDR parlamanın olduğu veya karanlıkta kalan alanı, diğer fotoğraftaki görüntü ile değiştirerek bize maksimum görsellik sağlar.

Peki HDR ne zamanlarda kullanılmalı?

Gelişmiş yazılımlar sayesinde akıllı telefonlarımız bu tekniği anında otomatik olarak yaparak fotoğrafı bu şekilde kaydediyor. Ancak aradaki farkı görebilmek için bol ışığın ve karanlık alanların olduğu fotoğraflarda bu özelliği kullanmamız gerekiyor. Aynı zamanda hareket halindeki objelerin fotoğraflarını çekerken de bu özelliği kullanmamamız gerekiyor, çünkü kameranın yakalayacağı 3 kare aynı olmayacaktır. Kullandığımız telefona göre HDR modunun çalışması da farklılık gösterebiliyor, daha kaliteli HDR fotoğraflar çekebilmek için biraz zaman harcayıp kullandığımız makinenin özelliklerini de tanımamızda fayda var.

HDR özelliği bazı telefonlarda seçilebilirken Sony modellerinde “Intelligent Auto Mode” seçildiğinde otomatik olarak geliyor.

Aşağıda HDR fotoğrafların nasıl farklı göründüğüne göz atabilirsiniz.

HDR kullanılmamış fotoğraf örneği;

image1

Aynı kare HDR ile çekilince kaydedilen görüntü;

image2

 

image4

image3

Online Vesikalık Fotoğraf Çoğalttırmak

ŞipŞak Vesikalık’ta aldığımız siparişlerin bir çoğu var olan vesikalık ve biyometrik fotoğrafların çoğaltılması için oluyor.

Vesikalık veya biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız var ancak elinizdeki fotoğraf miktarı yeterli değilse, elinizde bulunan fotoğrafı çoğaltmak isteyebilirsiniz.

Bu durumda fotoğrafınızı alıp stüdyoya gitmenize gerek yok. Var olan vesikalığınızın tam tepeden, üzerinde gölgeler oluşmayacak şekilde fotoğrafını çekip ŞipŞak Vesikalık iPhone ve Android uygulamaları üzerinden dilediğiniz adet yüksek kalitede baskısı yapılmış fotoğrafınızı sipariş edebilirsiniz. Ben öyle uygulama indirmekle uğraşamam derseniz de, mobil ve web sitemizden siparişinizi verebilirsiniz.

iPhone uygulamamızı bu adresten

https://itunes.apple.com/tr/app/sipsak-vesikal-k-online-biyometrik/id1102044390

Android uygulamamızı bu adresten indirebilirsiniz

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.liva.sipsakvesikalik

 

Bebekler ve küçük çocukların biyometrik ve vesikalık fotoğrafları nasıl çekilmelidir?

Bebeklerin ve küçük çocukların da yetişkinler gibi pasaportlarında fotoğraf bulundurması gerekmektedir. Ayrıca vize başvurularında da her yaştan çocuk için biyometrik fotoğraf istenmektedir.

Biyometrik fotoğraf standartları çocuklar için de, yetişkinler gibidir. Çocuklar için özellikle fotoğraflarda ikinci bir kişinini olmaması gerektiği belirtilmiştir.

Peki bebekler ve küçük yaştaki çocukların biyometrik fotoğrafı nasıl çekilmelidir? Bunun için en kolay yöntem yere serilecek açık renkte bir örtü üzerine çocuğunuzu yatırıp, fotoğrafını o şekilde çekmektir.

Screen Shot 2016-04-14 at 07.15.31

Fotoğraflarda ayrıca çocuğun elleri kolları hareketli olmamalıdır ve aşağıda tutulmalıdır. Eğer çocuğunuzun kollarını doğru açıda sabitlemekte zorluk yaşıyorsanız aşağıdaki gibi ikinci bir kişiden çocuğu tutmasını isteyebilirsiniz.

Bir diğer önemli konu, fotoğraflarda çocuk direk kameraya bakmalıdır. Bunun için de elinize alıp sallayacağınız bir oyuncak ile dikkat çekmek yararlı olabilir :)

Doğru fotoğrafı çektikten sonra sipsakvesikalik.com adresi üzerinden bebeğiniz ve çocuğunuz için yüksek kaliteli baskısı yapılmış fotoğrafları sipariş edebilirsiniz.

bebek, çocuk, biyometrik fotoğraf, vesikalık çekimi

Biyometrik fotoğraf nasıl çekilir nasıl olmalıdır?

Biyometrik fotoğraflarda önemli olan kişinin yüzündeki biyolojik ölçümlerin açıkça görünür olmasıdır. Bu fotoğrafların otomatik sistemler tarafından kolayca taranmasını sağlar.

Peki doğru biyometrik fotoğraf çekimi nasıl olmalıdır?

Doğru fotoğraf için, kişinin teni ve arka planın kolayca ayırt edilebilmesi için arka planın beyaz renkte olması gerekir. Bunun için beyaz bir duvar veya perdenin önünde fotoğrafın çekilmesi tavsiye edilir. ŞipŞak Vesikalık üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ŞipŞak Vesikalık fotoğraflarınızı düzenleyerek arka fon beyaz halde olmasa dahi beyaz hale getirecektir.

İkinci önemli nokta fotoğrafın göz hizasından çekilmesi ve kişinin kameraya bakıyor olmasıdır. Bilgisayar sistemleri yüz taraması yaparken ilk önce gözleri tarayıp daha sonra onları referans alarak yüzümüzün geri kalanını taramaktadır.

Ayrıca fotoğraf çekimi sırasında kişinin yüzünde renk farklılıklarına yol açacak herhangi bir gölge oluşmamalıdır.

Biyometrik fotoğraflarınızı çekerken ikinci bir kişiye yaklaşık 1 metre mesafeden çektirmenizi tavsiye ediyoruz.

ŞipŞak Vesikalık çektiğiniz fotoğrafları biyometrik standartlara uygun hale getirmek için maksimum özeni göstermektedir. Verdiğiniz siparişlerdeki fotoğrafları, vize, pasaport, ehliyet ve yeni kimlik başvurularınızda kullanabilirsiniz.

Biyometrik fotoğrafların standartlarını öğrenmek için buraya tıklayınız.

Şimdi www.sipsakvesikalik.com üzerinden cep telefonunuz ile çektiğiniz fotoğrafların biyometrik olarak düzenlenmiş baskılarını sipariş edebilirsiniz.

Sosyal medyada ŞipŞak Vesikalık

Biyometrik fotoğraf ve vesikalık servisinde en iyi hizmeti sunmaya çalışırken bir yandan da sosyal medyada bazı projeler geliştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi ŞipŞak Vesikalık’ın Instagram ve Facebook hesaplarında paylaştığımız tarihi portre fotoğraflar.

Çağımızda elektronik sistemler tarafından taranabilen portre fotoğraflar olarak bilinen biyometrik fotoğraflardan çok önce yapılan portre resimler ve fotoğraflar ile size geçmişi ve tarihi yeniden hatırlatıyoruz.

Resmi hesaplarımız:

instagram.com/sipsakvesikalik/

facebook.com/sipsakvesikalik

twitter.com/sipsakvesikalik

Bizi ayrıca takip edebileceğiniz hesaplar:

instagram.com/biyometrikfotograf/

facebook.com/biyometrikfotograf/

twitter.com/biyometrik_foto

online biyometrik vesikalık fotoğraf

Biyometrik fotoğraflarda sakal sorun olur mu?

Erkekler için biyometrik fotoğraflarda sakallı olmanın sorun olup olmadığı sıkça sorulan bir soru.

Biyometrik fotoğraflar insanın yüzündeki biyolojik ölçevlerin belirgin olarak görülebildiği ve otomatik sistemler tarafından algılanabildiği fotoğraflardır. Eğer ki sakalınız yüz hatlarınızın fark edilmemesine yol açmıyor ise sakallı olarak biyometrik fotoğraf çekilmenin bir sakıncası bulunmamaktadır.

Ayrıca seyahat ederken de sakalınız olacaksa, yani sakallı olarak tanınan, her zaman sakalı olan biriyseniz, vize ve pasaport gibi belgelerde kullanılan biyometrik fotoğraflarda da sakalınızın olması doğal bir durumdur. Tabi ki yine de yukarıda belirttiğimiz gibi yüz hatlarınızın belirgin görülebildiği durumlardan bahsediyoruz.

Sakallı fotoğrafınızın olduğu bir pasaportunuz var ise ve sakallarınızı kestiyseniz, yada tam tersi sakalsız fotoğrafınızın olduğu bir pasaportunuz var ise ve sakallarınızı uzattıysanız, hala fotoğrafınızdan tanınabiliyorsanız, pasaportunuzdaki fotoğrafınızı ve dolayısı ile pasaportunuzu değiştirmeniz gerekmemektedir.

Biyometrik fotoğraf ne kadar sürede çıkar?

Biyometrik fotoğraflar, sıradan portre fotoğraflara veya vesikalıklara istinaden bazı standartlara sahiptirler. Bunlardan en önemlileri fotoğrafın beyaz bir fon önünde çekilmiş olması ve fon da gölgelerin olmamasıdır.

Bu sebeplerden ötürü fotoğrafların bazı işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir ve bu işlemler fotoğrafların bastırılıp, hazırlanıp kargoya verilmesi işlemini geciktirmektedirler.

ŞipŞak Vesikalık üzerinden vereceğiniz biyometrik fotoğraflar azami 24 saat içinde kargoya verilir ve mesafeye göre 1 veya 2 iş günü içerisinde teslim edilir. Mesai saatleri içerisinde verilen siparişler genellikle aynı gün içerisinde de kargoya verilebilmektedir.

Şimdi biyometrik fotoğraf ihtiyacınız için sipsakvesikalik.com üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf nerede çekilir

Biyometrik fotoğraf insanın biyolojik ölçümlerinin açıkça görüldüğü, otomatik sistemler tarafından kolayca taranabilen vesikalıklar için kullanılan genel bir terimdir. Daha detaylı açıklamalar için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Peki nerede çekilir bu biyometrik vesikalık fotoğraf?

Cep telefonlarımızın, akıllı birer telefon cihaza dönüşmesi ile birlikte mobil bir çağ başladı. Bankacılık işlemlerinden otobüs, uçak bileti almaya, vergi ödemekten, pasaport başvurusu randevusu almaya kadar bir çok işlemi cebimizdeki telefonlarla yapıyoruz.

Nasıl ki artık uçak, otobüs bileti almak için seyahat acentalarına gitmiyorsak biyometrik vesikalık fotoğraf çekilmek için de fotoğraf stüdyosu aramaya gerek yok. Cebinizdeki telefonun kamerasını kullanarak çekileceğiniz portre fotoğrafınızı ŞipŞak Vesikalık kullanarak biyometrik fotoğraf haline getirebilir, pasaport, vize, ehliyet, yeni kimlik gibi vesikalık veya biyometrik fotoğraf gereken başvurularda kullanabilirsiniz.

ŞipŞak Vesikalık’da 8 adet biyometrik fotoğrafı kargo dahil 15 Türk Lirası gibi makul bir ücrete bastırabilirsiniz. Daha detaylı fiyat bilgileri için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf nedir?

Biyometrik fotoğraf insanın biyolojik ölçümlerinin açıkça görüldüğü, otomatik sistemler tarafından kolayca taranabilen vesikalıklar için kullanılan genel bir terimdir.

Bu fotoğrafların standartları Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) tarafından belirlenmiştir. Seyahat belgelerinde kullanılan biyometrik fotoğraflar, yüz biyometrisinin tespiti için önemlidir.

Her ne kadar standartlar ICAO tarafından belirlenmiş olsa da çeşitli ülkeler çeşitli boyutlarda biyometrik fotoğraf kullanmaktadır. Örneğin, Schengen vize birliğine kayıtlı ülkeler için fotoğraf boyutu 35 milimetre genişlik 45 milimetre yükseklik iken, Amerika Birleşik Devletleri için 50 milimetre genişlik 50 metre yüksekliktir.

Türkiye Cumhuriyetinde pasaport başvuruları, ehliyet ve kimlik başvurularında istenen biyometrik vesikalık fotoğrafların standart boyutları ise, 50 milimetre genişlik 60 milimetre yüksekliktedir.

sipsakvesikalik.com adresinden ucuz ve güvenilir bir şekilde, cep telefonunuz ile çektiğiniz fotoğraflarınızı standartlara uygun biyometrik fotoğraf olarak sipariş edebilirsiniz.

Ayrıca Amerika, Schengen, İngiltere ve Türkiye Cumhuriyeti biyometrik fotoğraf standartlarına buradan ulaşabilirsiniz.