Sıkça Sorulan Sorular


Vize başvurusu için geçerli mi?

Evet geçerlidir. Şimdiye kadar bir çok müşterimiz sorunsuz bir şekilde kendi çektikleri fotoğraflarını vize başvurularında kullandılar. ŞipŞak Vesikalık fotoğrafınızı biyometrik standartlara uygun hale getirmek için işlem uygulamaktadır. Standartlara uymayacak bir fotoğraf gönderdiğiniz takdirde sizinle telefon veya mail yolu ile iletişime geçilip yeni fotoğraf istenecektir. ŞipŞak Vesikalığın sunduğu yüksek baskı kalitesi ile vize başvurularınızda hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Pasaport, ehliyet, kimlik başvurusu için geçerli mi?

Evet geçerlidir. Şimdiye kadar bir çok müşterimiz ŞipŞak Vesikalık üzerinden sipariş ettikleri biyometrik fotoğraflarını pasaport ve ehliyet başvurularında kullanılar. ŞipŞak Vesikalık fotoğrafınızı biyometrik standartlara uygun hale getirmek için işlem uygulamaktadır. Standartlara uymayacak bir fotoğraf gönderdiğiniz takdirde sizinle telefon veya mail yolu ile iletişime geçilip yeni fotoğraf istenecektir. ŞipŞak Vesikalığın sunduğu yüksek baskı kalitesi ile ehliyet, pasaport, kimlik başvurularınızda hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Var olan fotoğrafımı çoğalttırabilir miyim?

Vesikalık veya biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız var ancak elinizdeki fotoğraf miktarı yeterli değilse, elinizde bulunan fotoğrafı çoğaltmak isteyebilirsiniz. Bu durumda fotoğrafınızı alıp stüdyoya gitmenize gerek yok. Var olan vesikalığınızın tam tepeden, üzerinde gölgeler oluşmayacak şekilde fotoğrafını çekip ŞipŞak Vesikalık üzerinden dilediğiniz ölçüde sipariş edebilirsiniz.

Gönderilen fotoğraf biyometrik standartlara uymuyorsa?

Biyometrik fotoğraf çekmek zor olmasa da, gönderilen fotoğraf biyometrik standartlara uymuyorsa, müşterilerimiz ile telefon veya mail yoluyla iletişime geçip, yeni fotoğraf göndermelerini istiyoruz ve bu işlemi doğru fotoğrafı elde edene kadar tekrarlıyoruz. Standartlara uymadığını düşündüğümüz hiçbir fotoğrafın baskısını yapmıyoruz.

Cep telefonumun kamerası yeterli mi?

Biyometrik fotoğrafların standartları ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) tarafından belirlenmektedir. Bu standartlara göre biyometrik fotoğraflar milimetre başına 12 pixellik bir çözünürlüğe sahip olmalıdır. Yani 50milimetre genişliğindeki bir fotoğraf minimum 600 pixel genişliğinde olmalıdır. Bu sebeple biyometrik fotoğrafınızı çekeceğiniz kameranın minimum 2 megapiksel çözünürlüğe sahip olması gerekmektedir. Piyasada bulunan akllı telefonların bir çoğu 2 megapixel'den çok daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. Örneğin iPhone 4'ün kamera çözünürlüğü 5 megapikseldir.

Fotoğraflar ne kadar sürede elime ulaşır?

ŞipŞak Vesikalık baskısı yapılmış olan fotoğraflarınızı en geç 24 saat içinde kargoya vermektedir. Ancak bu azami süredir, bir çok sipariş için kargoya verilme süresi çok daha kısadır. Fotoğraflarınız Yurtiçi Kargo güvencesiyle, İstanbul'dan gönderilmektedir. Yurtiçi Kargo 600 km mesafeye 1 gün, daha fazla mesafeye ise 2 gün içinde teslimat yapmaktadır. Siparişiniz kargoya verildikten sonra size kargo takip numarası ŞipŞak Vesikalık tarafından gönderilecektir.

Baskı kalitesi yeterli mi?

Vesikalıklarınız bir çok fotoğraf stüdyosundan daha yüksek kalitede ŞipŞak Vesikalık tarafından bastırılır. Örneğin Schengen vizesi fotoğrafları için minimum baskı kalitesi 600 dpi iken ŞipŞak Vesikalık tarafından basılan vesikalıklar 5760dpi kalitede basılmaktadır.

Basıldıktan sonra fotoğraflarıma ne oluyor?

Basılması için bize gönderdiğiniz vesikalıkların bütün hakları gönderen kullanıcıya aittir. ŞipŞak Vesikalık bu fotoğraflar üzerinde hiçbir hakka sahip değildir ve başka bir iş için kullanamaz.